loading

м. Чернігів, пр. Грушевського, 166-Б

м. Чернігів, вул. Коцюбинського, 61

м. Чернігів, вул. Незалежності, 15

м. Ніжин, вул. Академіка Амосова, 15

+ 380 462 92-92-53

+ 380 97 373-04-04

+ 380 99 498-94-78

+ 380 93 567-68-78

 

UA

Види головного болю

Вчені виділяють близько 160 різновидів головного болю. Всі типи головних болей (цефалгій)  поділяються на первинні, коли не вдається виявити органічну причину болю, вторинні - обумовлені органічними ураженнями головного мозку або інших органів і систем, а також лицьові болі. Первинні форми головного болю складають 95-98% всіх форм цефалгій, з вторинними формами лікарям доводиться стикатися досить рідко (не більше 5% всіх випадків).

Первинні головні болі

1. Мігрень.

2. Головний біль напруги.

3. Пучковий (кластерний) головний біль та інші вегетативні головні болі.

4. Інші первинні головні болі.

Вторинні головні болі

5. Головні болі, пов'язані з травмою голови та / або шиї.

6. Головні болі, пов'язані із судинними ураженнями черепа і шийного відділу

хребта.

7. Головні болі, пов'язані з несудинними внутрішньочерепними ураженнями.

8. Головні болі, пов'язані з різними речовинами або їх відміною.

9. Головні болі, пов'язані з інфекціями.

10. Головний біль, пов'язаний з порушенням гомеостазу.

11. Головні та лицьові болі, пов'язані з порушенням структур черепу, шиї, очей, вух,

носової порожнини, пазух, зубів, ротової порожнини або інших структур черепу та обличчя.

12. Головний біль, пов'язаний з психічними захворюваннями.

З класифікації зрозуміло, що лікарю доведеться виключати багато можливих причин болю, що потребує докладного збору скарг, перебігу захворювань, докладного огляду по всім органам та системам, не обмежуючись лише обстеженням нервової системи.

Тим є цікавим і водночас складним встановлення діагнозу з основною скаргою - головний біль. Для прикладу проаналізуємо деякі критерії  перебігу головного болю починаючи з інтенсивності – дуже різкий інтенсивний біль з наростанням «блискавично» у більшості випадків зустрічається при субарахноїдальній кровотечі, розшаруванні сонної або хребтової артерії, у той же час, такий перебіг рідко, але може бути при пучковому головному болю або мігрені.

Аналізуючи початок виникнення головного болю, беремо до уваги, що у молодому віці частіше починаються мігрені, пучкові болі; старше 50 років – захворювання судин, у той же час, головний біль напруги може починатись у будь якому віці.

Для деяких форм первинного головного болю локалізація може бути ключовим фактором діагностики. Так, у переважної більшості пацієнтів з кластерним головним болем, синдромом односторонньої невралгії з сльозотечею і почервонінням ока або епізодичному болю в половині голови  напади супроводжуються виключно одностороннім головним болем. При цьому біль, як правило, фокусується в біля- або позаоковій і скроневій областях. У той же час, якщо біль обмежений лише оком і навколишніми ділянками, не поширюючись на сусідні області, слід виключати патологію ока, кавернозного синуса і сонної артерії.

Для мігрені характерний біль в одній половині голови, що супроводжується нудотою, збільшується від різких звуків/світла і є найважливішою ознакою цього захворювання.

Таким чином, аналізуючи всі характеристики, можна уникнути гіпердіагностики і призначень, непотрібних до обстежень, використавши опитування і огляд.

Будьте здорові!

Автор статті - Латоха Ілля Олександрович (сімейний лікар, лікар-невролог)

Запис на консультацію до лікаря за телефоном контакт-центру: (0462) 92-92-53