м. Чернігів, вул. Гетьмана Полуботка, 13
м. Чернігів, пр. Грушевського, 166-Б
м. Чернігів, вул. Коцюбинського, 61
м. Ніжин, вул. Академіка Амосова, 15
Логопед - це той фахівець, з чиєю допомогою визначаються та реалізуються необхідні методики щодо усунення дефектів мовлення, актуальних як для дітей, так і для дорослих пацієнтів. Він надає допомогу у «постановці» належним чином звуків, в позбавленні від неправильності у вимові, а також від заїкання (логоневрозу). Усунення мовних дефектів проводиться за рахунок певного впливу, виробленого на органи мови. Цей фахівець вчить правильному диханню і управління власною промовою, їм також даються роз'яснення щодо формування тих чи інших варіантів звуків. Крім іншого логопед застосовує також і певні вправи, з допомогою яких виробляється закріплення необхідної інформації.
В обов'язковому порядку логопед повинен мати певні навики психолога, тому що робота логопеда в цілому орієнтована на контакт з пацієнтами, які перенесли серйозні захворювання. Справа в тому, що порушення мовлення являють собою складну психологічну травму, і саме від грамотного і правильного підходу з боку логопеда забезпечується можливість швидкого відновлення пацієнта.
Хвороби, які лікує логопед
До числа хвороб, які дозволяє усунути логопед, належать такі їх різновиди:
Як лікує логопед
Необхідність відвідати кабінет логопеда, природно, пов'язана з низкою питань, на які пацієнти хочуть отримати відповідь безпосередньо до відвідування, причому один із цих питань пов'язане з особливостями, які передбачає лікування логопеда.
Так, наприклад, коригування мовленнєвої функції малюків передбачає її твір у виконанні різних вправ і ігор. Підбір конкретних рішень здійснюється в індивідуальному порядку, як і лікування в будь-якій іншій області.
Що стосується особливостей лікування для дорослих, то тут логопед відштовхується від причин, що спровокували проблеми у мовленні, а також від того, наскільки вираженими є пошкодження голосового апарату на тлі виробленого травмуючого впливу. Наприклад, при операції гортані логопед проводить навчання так званої «стравохідної мови», при якій освіту всіх звуків відбувається через стравохід. Якщо ж проблеми голосового апарату викликані параліч гортані/лицьових м'язів або інсультом, то корекція ґрунтується на декількох етапах при поступовому відновленні мови.
Процес лікування у логопеда передбачає нерідко призначення комплексу вправ, на виконання яких важливий ретельний підхід, без будь-яких перерв. Актуальні дефекти мови усуваються виключно при спільно прикладених зусиль з боку, як лікаря, так і пацієнта, що, безсумнівно, вимагає наявності певного терпіння та наполегливості в досягненні результату.
Коли йти до логопеда з дитиною?
Коли дорослій людині йти до логопеда?
Бувають і такі ситуації, при яких допомога логопеда потрібна і дорослим, всупереч думці багатьох про те, що логопед - це виключно дитячий лікар. Тут виділяють такі їх варіанти:
Заїкання, картавість, шепелявість - ці дефекти, як помилково припускає більшість наших співгромадян, у дорослих виправляти вже пізно. Між тим, відвідати логопеда дорослому у цьому випадку не тільки можна, але й потрібно, бо, як вони поправні - запропоновані їм вправи у комплексі з виробленим лікуванням забезпечать можливість правильного вимови звуків і формування необхідної дикції.
Привід звернутися за порадою до логопеда є, якщо дитині виповнилося три роки і Ви помічаєте:
Голосні а, е, о, і, у, и
Приголосні п, б, м, т, д, к, в, ф, г, х, й
Чому варто звернутися до логопеда?
Зверніться за консультацією фахівця з мовлення, якщо у Вашої дитини є такі симптоми:
Зверніть увагу, що у віці 3 років з профілактичною метою потрібно звернутися до дитячого логопеда незалежно від наявності дефектів мовлення.
Допомога логопеда дітям та дорослим включає:
- при затримці мовлення у віці 2-3 років;
- при порушеннях експресивного та імпресивного мовлення (моторна алалія, сенсорна алалія) - із 3 років;
- корекцію звуковимови, артикуляції, інтонації та фонації при дислаліях, дизартріях, ринолаліях - із 4-х років;
Логопедичний масаж (у тому числі зондовий) впливає на стан м’язів, нервів, кровоносних судин і тканин периферичного мовленнєвого апарату. Він застосовується в комплексі при мовленнєвих вадах. Масаж логопеда нормалізує та активізує роботу м’язів, знижує симптоми неврологічних проявів. Спосіб підбирається індивідуально в залежності від мовленнєвого порушення і призначається циклами: 10-20 сеансів з перервою один-два місяці.
Заняття з логопедом – навіщо вони потрібні та як проводяться
Діти не народжуються з готовою, правильно поставленою вимовою – лише поступово, пізнаючи світ, дитина вчиться складати слова і правильно їх вимовляти. На жаль, часто трапляються випадки пізнього розвитку мовлення або неправильного його формування, і в такому разі необхідні заняття з логопедом.
Логопед – це фахівець з вищою педагогічною дефектологічною освітою, який займається виявленням і усуненням дефектів мовлення в дитини. Робота логопеда – це не тільки формування правильної вимови звуків та слів, але й розвиток уваги, мислення, пам’яті, тобто всіх складових, необхідних для освітнього процесу.
Консультація логопеда-психолога може знадобитись у будь-якому віці, тим паче батьки самостійно не можуть виявити проблеми з мовою в дитини. Якщо раніше вважалось, що звертатись до фахівця слід у п’ятирічному віці, то сучасна медицина має на увазі отримання консультацій у фахівця вже в 2-3 роки життя дитини. Річ у тому, що до п’ятирічного віку в малюка вже повністю формується мова, і виправити дефекти буде важко, хоча й можливо.
Коли для дитини потрібен логопед
Батьки повинні звернутись до логопеда за консультацією вже у дворічному віці дитини, адже тільки фахівець зможе виявити проблеми та скласти індивідуальну програму занять. Вважається, що потрібен логопед для дитини у разі невідповідності її розвитку нормам:
Звуки «р/л» починають чітко вимовлятись до 5-6 років. При цьому дитина повністю засвоює повсякденний словник, вільно користується загальноприйнятими поняттями (одяг, овочі тощо). Хоча можлива перестановка звуків у словах, які важко вимовляються (наприклад, «екскаватор») – це вважається нормою.
Чи потрібно вам звернутися до логопеда (тест для батьків)
Прочитайте ці твердження. Поставте навпроти твердження, з яким ви згодні, його порядковий номер. Якщо ви не згодні, напишіть 0. Говорячи іншими словами, якщо такого порушення немає, ставимо 0; якщо є, ставимо те число, яке відповідає номеру питання
Загальна кількість балів:
Якщо ви набрали:
Мовні методи реабілітації після інсульту
Приблизно у 30% хворих на інсульт розвивається патологія відтворення звуків та розуміння людей навколо. У цьому випадку для відновлення втрачених можливостей підключаються логопеди (афазіологи) та фахівці з нейропсихології. Методам реабілітації мовлення після інсульту навчаються родичі, яким роз’яснюється важливість постійного словесного контакту з хворою людиною. Поширеною помилкою близьких людей є думка, що хворий, який переніс інсульт, не розуміє їх. Їм рекомендується спеціальна література, що містить набір перевірених вправ.
Курс реабілітації після інсульту проводиться обов’язково при взаємодії фахівців всіх напрямків. Це значно поліпшує прогноз.